Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ograniczenie konkurencji rynkowej może być pionowe lub poziome

21 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Michał Kołtuniak

Umowy, które ograniczają konkurencję na rynku, na przykład poprzez ustalenie cen lub dokonanie jego podziału, mogą być zawierane zarówno pomiędzy konkurującymi ze sobą firmami, jak i tymi współpracującymi.

Poziom cen poszczególnych towarów i usług powinien być kształtowany przez rynek poprzez swobodną grę popytu i podaży. Oczywiście istnieją wyjątki, gdzie dopuszczalna i usprawiedliwiona jest interwencja państwa. Może to dotyczyć specyficznych produktów lub rynków. Jednak najlepiej jest, gdy wszędzie, gdzie to możliwe, działają zasady wolnego rynku, a przedsiębiorcy respektują jego zasady. Na straży tego porządku stoi ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU z 2007r., nr 50, poz. 331 ze zm.). Jednym z jej zadań jest przeciwdziałać sytuacjom, w których przedsiębiorcy, w celu osiągnięcia większych zysków, decydowaliby się na stosowanie praktyk stojących w sprzeczności z zasadą uczciwej konkurencji. Przykładem takiej praktyki może być zawieranie porozumień, których celem lub skutkiem jest ograniczenie konkurencji. Co istotne, takie porozumienia mogą być zawierane zarówno pomiędzy firmami, które formalnie powinny ze sobą konkurować, ponieważ oferują podobne towary lub usługi, jak i tymi, które ze sobą współpracują. O ile brak realnej konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami sprzedającymi takie same lub podobne produkty od razu może budzić zastrzeżenia, tak zawieranie porozumień określających np. poziom cen pomiędzy producentem i dystrybutorami jego produktów wydaje się niektórym jak najbardziej właściwe. Nic bardziej mylnego. Także taki typ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9743

Wydanie: 9743

Spis treści
Zamów abonament