Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozszyfrować „Płatnika”

21 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Adam Karwański
Co oznaczają komunikaty pojawiające się w trakcie próby pobierania
źródło: Rzeczpospolita
Co oznaczają komunikaty pojawiające się w trakcie próby pobierania

ROZLICZENIA | Utworzenie dokumentów do ZUS w nowej wersji oprogramowania nie jest łatwe. Użytkowników zasypują niezrozumiałe komunikaty. Paradoksalnie jest to wynik dostosowania programu do zmian, które miały ułatwić im życie.

Wdrożenie nowej wersji programu Płatnik jak zwykle spowodowało wiele kłopotów dla firm, które muszą się nim posługiwać. Jeszcze nie wszystkie zapowiadane funkcje zostały uruchomione, a już czytelnicy zgłosili szereg problemów. W pierwszej kolejności dotyczą one etapu aktualizacji.

W pierwszym etapie wdrożenia w programie Płatnik 9.01.001A wprowadzono automatyczną weryfikację i aktualizację komponentów programu (czyli m.in. wartości wspólnych dla wszystkich parametrów wyliczeniowych, słowników merytorycznych będących podstawą do wykonania weryfikacji dokumentów, zasad i reguł weryfikacji, listy błędów, certyfikatu klucza publicznego ZUS, adresów węzłów internetowych). Są one konieczne do prawidłowej weryfikacji dokumentów przekazywanych do ZUS. Program porównuje też, czy podmiot z danymi identyfikacyjnymi, które figurują w kartotece programu Płatnik, jest zarejestrowany w ZUS. Jeśli tak, to po uruchomieniu funkcji Aktualizuj komponenty i dane płatnika w oknie Aktualizacja komponentów i danych płatnika przy pozycji Dane w rejestrze płatnika widnieje informacja „nie dotyczy". W raporcie z przebiegu aktualizacji pojawi się wtedy informacja „Dane płatnika nie są pobierane". Aktualizacja w pierwszym etapie nie polega bowiem na pobieraniu danych płatnika, tylko na prostym sprawdzeniu – figuruje czy nie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9743

Wydanie: 9743

Spis treści
Zamów abonament