Postępowanie podatkowe może być wznowione
DOKUMENTY | Gdy strona nie brała udziału w prowadzonych czynnościach, ma prawo domagać się, aby procedura prowadząca do wydania decyzji została przeprowadzona jeszcze raz. Musi jednak wykazać, że jej absencja nie była przez nią zawiniona.
- Spółka otrzymała decyzję organu podatkowego – Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej dotyczącą podatku od towarów i usług. Z treści decyzji wynika, że w trakcie postępowania organ przeprowadzał czynności dowodowe, o których ani spółka, ani jej pełnomocnik nie mieli pojęcia, bo nie byli zawiadamiani. Uważamy, że decyzja została wydana z naruszeniem przepisów prawa, gdyż spółka nie z własnej winy nie brała udziału w postępowaniu. W jaki sposób złożyć wniosek o wznowienie postępowania? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 240 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) w sprawie zakończonej decyzją ostateczną może być wznowione postępowanie.
Decyzja ostateczna to taka, której nie można już zaskarżyć w toku postępowania podatkowego, a więc np. podatnik zrezygnował z wniesienia odwołania od decyzji organu pierwszej instancji lub za późno złożył odwołanie od decyzji takiego organu i termin ten nie został mu przywrócony.
Nadzwyczajny tryb
Wznowienie postępowania jest nadzwyczajnym trybem wzruszenia decyzji, odstępstwem od zasady trwałości (jednej z fundamentalnych zasad postępowania podatkowego). Zasada trwałości decyzji ostatecznych (art. 128 o.p.) ma podstawowe znaczenie nie tylko dla stabilizacji wynikających z decyzji skutków prawnych, ale i dla całego istniejącego porządku prawnego. Każda...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta