Fiskus nie może odmówić wykładni
Syndyk nie traci prawa do złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej masy upadłości po śmierci upadłego będącego osobą fizyczną.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 listopada 2013 r. (I FSK 1689/12).
Stan faktyczny
W lipcu 2011 r. syndyk masy upadłości wystąpił o interpretację przepisów o VAT. Chodziło o to, czy dla uzyskania zwrotu podatku wynikającego z wycofanej deklaracji podatkowej konieczne jest wystawienie faktury korygującej. A jeśli tak, to w jaki sposób i kto tę korektę powinien zrobić. Syndyk wskazał na treść wcześniejszej interpretacji wydanej na jego wniosek. Wynikało z niej, że w przypadku wpłaty przez syndyka kwoty zobowiązania wynikającej z deklaracji VAT-7K, która nie wywołała jednak skutków prawnych z uwagi na śmierć podatnika, należy ją wycofać. Wpłacony podatek powinien, na umotywowany wniosek syndyka, zostać zwrócony. Syndyk dostosował się do tej interpretacji. Zawiadomił urząd skarbowy, że cofa deklarację złożoną w imieniu podatnika, tj. firmy w upadłości likwidacyjnej. W konsekwencji wystąpił też o zwrot kwoty świadczenia nienależnego. Fiskus przyjął zawiadomienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta