W skrócie
21 stycznia 2014 | Ekonomia
- Powstanie unijno-rosyjska grupa robocza, która przeanalizuje m.in. zgodność warunków budowy i funkcjonowania gazociągu South Stream z prawem UE, podał wczoraj Guenther Oettinger, komisarz UE ds. energii. Umowy ws. gazociągu podpisało z Rosją 6 krajów Unii: Bułgaria, Węgry, Słowenia, Grecja, Chorwacja i Austria. KE zaleciła renegocjację tych porozumień, bo są sprzeczne z trzecim pakietem energetycznym UE. Liczący 3600 km South Stream to wspólny projekt Gazpromu i włoskiej firmy ENI, którym rosyjski gaz ma płynąć do Europy Zachodniej z pominięciem Ukrainy. Przepustowość ma wynieść 63 mld m sześc. gazu rocznie. —pap, jer
- Royal Dutch Shell zgodził się sprzedać za 1,14 mld dol. udziały w projekcie gazowym w Zachodniej Australii – 8 proc. w złożach Wheatstone i Iago i 6,4 proc. w zakładzie sprężania gazu. Kupującym jest partner w tym projekcie, Foreign Petroleum Exploration z Kuwejtu. —reuters, p.r.
- Po latach sporów o przyszłość chorwackiej firmy naftowej INA władze Chorwacji i węgierski MOL przeprowadziły pierwsze rozmowy. Będą je kontynuować. MOL ma w INA niecałe 50 proc., rząd Chorwacji 45 proc. i chce mieć prawo wpływania na ważne decyzje. —reuters, p.r.
- Saudyjska SABIC, jedna z największych na świecie firm naftowo-gazowych, zwiększyła w IV kw. zysk netto o 5,7 proc. do 6,16 mld rijali (1,64 mld ...
Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta