Arbitraż – kiedy i dla kogo
PROCEDURY | Sądownictwo polubowne (arbitraż) to sposób rozstrzygania sporów dostępny obok tradycyjnej drogi procesu przed sądem państwowym. Dla przedsiębiorców arbitraż często jest korzystnym rozwiązaniem.
Arbitraż można określić jako sąd prywatny, w którym spory rozstrzygane są przez osoby z reguły wskazane przez strony. Wśród metod rozstrzygania sporów wyróżnia się sądowe (przed sądami państwowymi, z udziałem sędziów zawodowych) i pozasądowe (mediacje, komisje rozjemcze). Arbitraż jest kategorią pośrednią, ponieważ wydany przez arbitrów wyrok – po spełnieniu pewnych warunków – ma moc taką, jak wyrok sądu państwowego.
Można powiedzieć, że arbitraż stanowi dopuszczalny przez przepisy wyjątek od sprawowania sprawiedliwości przez sądy państwowe. Wiąże się z tym możliwość ograniczonej kontroli sądów państwowych nad sądownictwem polubownym, która regulowana jest przepisami Części V Kodeksu postępowania cywilnego.
Podstawowe różnice
Przede wszystkim to strony decydują o rozstrzygnięciu powstałego między nimi sporu na drodze arbitrażu. Podstawą postępowania polubownego jest umowa stron (zapis na sąd polubowny) zawarta przed lub już po wyniknięciu sporu.
To same strony decydują o rozstrzygnięciu powstałego między nimi sporu na drodze arbitrażu
Drugą cechą arbitrażu jest rozstrzyganie sporów przez osoby prywatne, co do zasady wybierane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta