Pełnomocnictwo nie pozbawia organu jego kompetencji
Wojewoda może upoważnić na piśmie pracowników urzędu wojewódzkiego do załatwiania w jego imieniu i na jego odpowiedzialność określonych spraw.
Upoważnienie do działania w ramach jednej struktury organizacyjnej stanowi dekoncentrację wewnętrzną. Należy ona nie tylko do rozwiązań prawnych, ale także organizacyjnych, które usprawniają działanie administracji. W nauce organizacji i zarządzania dekoncentrowanie uprawnień zwane jest delegacją, natomiast w prawie administracyjnym nosi miano pełnomocnictwa administracyjnego.
Dwie podstawy prawne
Dekoncentracja wewnętrzna decyzyjnych kompetencji wojewody jest zakotwiczona zarówno w prawie administracyjnym ustrojowym, jak i w przepisach postępowania administracyjnego. Zgodnie z art. 19 ustawy z 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie, wojewoda może upoważnić na piśmie pracowników urzędu wojewódzkiego, niezatrudnionych w urzędach obsługujących inne organy rządowej administracji zespolonej w województwie, do załatwiania określonych spraw w jego imieniu i na jego odpowiedzialność, w ustalonym zakresie. W szczególności może on upoważnić do wydawania decyzji administracyjnych, postanowień i zaświadczeń.
Upoważnienie to nie dotyczy jednak decyzji w sprawie wstrzymania egzekucji administracyjnej. Decyzję taką wojewoda podejmuje osobiście. Według Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim (wyrok z 9 listopada 2011 r.; II SA/Go 539/11, LEX Nr 1132227), spod dekoncentracji wewnętrznej wyłączone są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta