Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Im dłuższy czas poza firmą, tym mniejsze szanse na powrót

11 marca 2014 | Prawo i praktyka | Karolina Aromińska

Pracownik jest chroniony przed zwolnieniem podczas usprawiedliwionej nieobecności w pracy przez ustawowo wskazany okres. Nie oznacza to jednak generalnego zakazu rozwiązania umowy z osobą chorą czy przebywającą na urlopie.

W innym wypadku nie jest już tak łatwo. Dowodzą tego wątpliwości pracodawców. Często zastanawiają się nad dopuszczalnością rozwiązania umowy o pracę bądź zmianą warunków zatrudnienia, gdy podwładny przebywa na urlopie lub choruje. Jakie warunki muszą zatem zostać spełnione, aby można było rozwiązać angaż lub zmienić warunki zatrudnienia?

Prawie bez ruchu

Artykuł 41 k.p. >patrz ramka, dotyczy rozwiązania umowy o pracę w drodze wypowiedzenia ze strony pracodawcy. W takim wypadku okres uprawniający do rozwiązania angażu bez wypowiedzenia to okres niezdolności do pracy, który zależy od okoliczności szczegółowo wskazanych w art. 53 k.p. Orzecznictwo Sądu Najwyższego precyzuje, jak należy interpretować te przepisy, wskazując na konieczność ich łącznego stosowania, aby zapewnić pełną wykładnię. Zgodnie z wyrokiem SN z 5 maja 2010 r. (II PK 343/09) ,,łączne stosowanie art. 41 i 53 § 1 k.p. jest konieczne ze względu na to, że pierwszy z nich, odsyłając do drugiego przepisu, wskazuje przede wszystkim na to, jaka jest długość okresów ochronnych, po upływie których dopuszczalne jest rozwiązanie stosunku pracy. W obu jednak przepisach konieczne jest spełnienie warunku w postaci usprawiedliwionej nieobecności w pracy".

Według SN w pojęciu „nieobecność w pracy" mieści się „niezdolność do pracy". Sama jednak „niezdolność do pracy" nie jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9785

Wydanie: 9785

Spis treści
Zamów abonament