Poszkodowany w wypadku komunikacyjnym to konsument
Zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego przysługuje z polisy OC sprawcy wypadku – co do zasady – każdemu poszkodowanemu.
Wyrokami z 27 września oraz 2 grudnia 2013 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) oddalił odwołania UNIQA SA oraz PZU SA od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w których za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów uznano ograniczanie przez tych ubezpieczycieli odpowiedzialności wobec konsumentów. Polegało ono na nieuznawaniu utraty możliwości korzystania z uszkodzonego pojazdu za szkodę majątkową i uzależnianiu wypłaty odszkodowania za najem samochodu zastępczego od wykazania przez poszkodowanego szczególnych okoliczności związanych z niezbędnością jego wynajęcia.
Dla każdego
SOKiK tym samym przychylił się do stanowiska, że zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego przysługuje z polisy OC sprawcy wypadku – co do zasady – każdemu poszkodowanemu.
Wobec faktu, że Sąd Najwyższy w uchwale z 17 listopada 2011 r. (III CZP 5/11) już wcześniej potwierdził prawa poszkodowanych do samochodu zastępczego, wyroki SOKiK nie są niespodzianką. To, co jednak wzbudza największe emocje ubezpieczycieli i nadzieje poszkodowanych i reprezentujących ich kancelarii odszkodowawczych, to zawarte w tych orzeczeniach stwierdzenie, że poszkodowany w związku z wypadkiem komunikacyjnym jest konsumentem w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta