Współpraca to jeszcze nie grupa kapitałowa
Przyjęcie tezy o przynależności wspólników joint venture do jednej grupy kapitałowej oznaczałoby, że porozumienia zawierane między nimi wyłączone są spod zakazu zawierania porozumień antykonkurencyjnych – zauważają prawnicy.
Małgorzata Szwaj Cezary WiŚniewski
Problematyka prawa holdingowego należy do najbardziej skomplikowanych obszarów prawa gospodarczego. Dochodzi tu bowiem do zderzenia rzeczywistości ekonomicznej z podstawowymi konstrukcjami prawnymi, takimi jak osobowość prawna wraz z wszystkimi jej atrybutami, w tym pełną samodzielnością i odrębnością w obrocie prawnym. W tej rzeczywistości formalnie samodzielne podmioty są częścią większych złożonych struktur ekonomicznych, realizując ich interesy i podporządkowując się wspólnej strategii. W jakim zakresie system prawny może i powinien uznać prymat rzeczywistości gospodarczej nad formami instytucjonalnymi prowadzenia działalności?
Kogo dotyczy wyłączenie
Ciekawego przyczynku do dyskusji na wskazany temat dostarcza kontrowersja, która wynikła na tle aukcji dotyczącej przyznania m.in. częstotliwości 800 MHz organizowanej przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Otóż jeden z potencjalnych uczestników tej aukcji zaprezentował pogląd, że powinno zostać ograniczone prawo do udziału w tej aukcji innych zainteresowanych podmiotów, a mianowicie Orange i T-Mobile. A to z uwagi na fakt, że podmioty te współpracują w ramach spółki Networks w zakresie współkorzystania z częstotliwości radiowych. Zgodnie z tym poglądem skoro podmioty te podjęły współpracę w tym zakresie, to nie można wykluczyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta