Można powołać arbitra zastępczego
Tak jak sposób nominacji arbitrów może być ustalony przez przedsiębiorców, tak samo mogą oni określić tryb ich wyłączenia z udziału w sprawie.
W sądach państwowych wyroki wydawane są przez sędziów, których niezależność i bezstronność ma oparcie w przepisach. Sędziowie nie prowadzą innej działalności zawodowej ani gospodarczej. Tego typu ograniczenia nie dotyczą arbitrów. Jednak aby wydać sprawiedliwy wyrok, powinni zachować obiektywizm wobec sporu i stron. Gdy arbitrami są osoby prywatne, aktywne zawodowo, a powoływane przez same strony – przedsiębiorców, weryfikacja ich niezależności i bezstronności nabiera pierwszorzędnego znaczenia. Temu służyć ma badanie konfliktu interesów oraz mechanizm wyłączenia arbitra. Na skutek wyłączenia zmienia się skład trybunału – miejsce arbitra wyłączonego zajmuje arbiter zastępczy.
Trzeba ujawnić
Osoba powołana na arbitra powinna niezwłocznie ujawnić okoliczności, które mogłyby wzbudzić wątpliwości co do jej bezstronności lub niezależności. Różnica między niezależnością a bezstronnością polega na tym, że pierwsza cecha oznacza obiektywny i samodzielny stosunek arbitra do sprawy i do współarbitrów, a druga – obiektywny stosunek do stron sporu.
Chodzi o to, aby strony i współarbitrzy mieli możliwość reakcji, jeśli powiązania arbitra ze sprawą istnieją i wzbudzą wątpliwości. Natomiast samo ujawnienie danej okoliczności nie jest równoznaczne ze spełnieniem przesłanek wyłączenia arbitra. Obowiązek ujawnienia trwa przez cały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta