Franciszek, sojusznik Polski
Wypowiedzi papieża na temat Ukrainy i jego odpowiedzialna troska lepiej służą Polsce niż głosy naszych naczelnych polityków i publicystów – pisze były przywódca Solidarności Walczącej.
„W tym, co dotyczy właściwego
ułożenia wzajemnych stosunków
między państwami, należy
w taki sposób sprawować władzę,
aby przyczynić się do rozwoju
wspólnego dobra wszystkich,
gdyż została ona ustanowiona przede wszystkim w tym właśnie celu"
Jan XXIII, encyklika „Pacem in Terris", kwiecień 1963 r.
Tomasz Terlikowski w opublikowanym w „Rzeczpospolitej" w artykule „Franciszek, sojusznik Władimira" krytykuje poniższą wypowiedź papieża: „Drodzy bracia i siostry, jeszcze raz proszę was o modlitwę za Ukrainę, która znajduje się w bardzo niepewnej sytuacji. Gorąco pragnę, aby wszyscy, którzy tworzą ten kraj, starali się przezwyciężyć nieporozumienia i razem budować przyszłość kraju. Zarazem zwracam się z usilnym apelem do wspólnoty międzynarodowej, aby wspierała wszelkie inicjatywy służące dialogowi i zgodzie".
Małoduszność
Zasadniczo publicyście chodzi o brak choćby ogólnego odniesienia do zewnętrznych sił „w momencie, gdy rosyjskie jednostki dzielnie przemieszczały się już po terenie suwerennej Ukrainy". Ten brak autor tłumaczy interesami wspólnej z Rosją obrony chrześcijan na Bliskim Wschodzie, chęcią pojednania katolicyzmu z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta