Białe kołnierzyki atakują
Potrzebujemy profesjonalnej służby do walki z przestępstwami gospodarczymi – mówi prokurator Paweł Kołodziejski
Przybywa przestępstw gospodarczych. Skąd tylu ich amatorów?
Paweł Kołodziejski z Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy: Ponieważ ten rodzaj przestępczości przynosi sprawcom nieporównanie większe zyski. Podam prosty przykład: żeby nielegalnie zdobyć milion złotych, przestępca musiałby sfałszować ogromną liczbę banknotów. Tymczasem wystarczy jedna faktura, która generuje taką samą korzyść. Niestety, wciąż w świadomości społecznej, ale i niektórych sędziów czy prokuratorów, pokutuje przekonanie, że przestępstwa skarbowe są mniej szkodliwe, a popełniający je powinni być traktowani łagodniej. W dzisiejszym kształcie ta przestępczość zagraża bezpieczeństwu finansowemu państwa.
Ile tracimy przez oszustów?
Trudno dokładnie określić kwotę uszczupleń podatkowych. Raport PricewaterhouseCoopers z 2012 r. szacuje, że tak zwana luka budżetowa, czyli różnica między tym, co wpływa do budżetu państwa, a tym, co powinno wpływać, gdyby wszystkie podatki zostały uiszczone, to kwota pomiędzy 36 a 58 mld złotych rocznie. Oczywiście nie cała luka budżetowa to działania przestępcze, niemniej jednak można powiedzieć, że zdecydowanie większa jej część jest spowodowana działaniami, które stanowią przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Tegoroczne szacunki, jak sądzę, będą większe. Na przykład tylko w jednej sprawie paliwowej, którą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta