Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urzędnicy nie mają zaufania do partnerów prywatnych

11 marca 2014 | Administracja
źródło: materiały prasowe

Rozmowa | 
dr Arwid Mednis, partner w kancelarii Wierzbowski Eversheds

Rz: Partnerstwo publiczno-prywatne jest wciąż rzadko wykorzystywaną alternatywą dla finansowania inwestycji w Polsce. Jaki jest tego powód?

Arwid Mednis: Wynika to z wielu różnych przyczyn. Część projektów PPP jest po prostu źle przygotowana. Brakuje rzetelnych analiz. A nawet jeśli są, to często pobieżne, bez dogłębnej znajomości rzeczy. Mieliśmy ostatnio przypadki, gdy strona publiczna zdefiniowała swoje oczekiwania, przeprowadziła rozmowę z zainteresowanymi, a na końcu żaden z nich nie złożył oferty.

Podmioty publiczne muszą zrozumieć, że PPP powinno być dla partnera prywatnego przede wszystkim dobrym interesem. Tymczasem w rozmowach stale pomijane są słuszne postulaty strony prywatnej.

Dużym problemem jest ogólna nieufność urzędników do partnerstwa publiczno-prywatnego, obawa o posądzenie, że doszło np. do przekupstwa. Nadal panuje opinia, że na styku publicznego z prywatnym musi dochodzić do nadużyć. Szwankuje także aspekt organizacyjny przedsięwzięć. Brakuje wyraźnego wsparcia PPP ze strony rządu i instytucji centralnych. Moim zdaniem potrzebne jest utworzenie specjalnej jednostki, która zajmowałaby się wyłącznie PPP. Dzisiaj mamy różne jednostki w poszczególnych ministerstwach, jednak nie tworzą one spójnego systemu.

Poza projektem sądu w Nowym Sączu strona rządowa nie jest bezpośrednio zaangażowana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9785

Wydanie: 9785

Spis treści
Zamów abonament