Łatwiej będzie realizować lokalne przedsięwzięcia
Uchwalona przez Sejm ustawa o funduszu sołeckim istotnie zwiększa wysokość kwoty dofinansowania, na jaką mogą liczyć gminy, które zdecydowały się go powołać na swoim terenie.
Robert Gawłowski
Nowa ustawa z 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim zastępuje ustawę o tej samej nazwie z 2009 roku. Przyjęte w niej rozwiązania doskonale się sprawdziły, a liczba gmin, które korzystają z funduszu, systematycznie rośnie.
Budżet obywatelski
Fundusz sołecki to rodzaj budżetu obywatelskiego (nazywanego także partycypacyjnym) działającego na terenie gmin posiadających jednostki pomocnicze – sołectwa. W zdecydowanej większości są to gminy wiejskie, ale nie tylko. Mechanizm jego funkcjonowania jest następujący. Rada gminy do końca marca podejmuje uchwałę o powołaniu funduszu sołeckiego. Wójt przekazuje sołtysowi informację o wysokości środków przekazanych na fundusz. Na tej podstawie sołtys, rada sołecka lub grupa mieszkańców przygotowuje wniosek zawierający zadania wraz z oszacowaniem kosztów oraz uzasadnieniem.
Ostatnim krokiem jest przyjęcie przez radnych budżetu na następny rok wraz z funduszem sołeckim, zawierającym zadania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta