Religia nie tylko w kruchcie
Dla wierzących wyprowadzenie katechezy ze szkoły byłoby przejawem kolejnego postępu sekularyzacji. Zostałoby potraktowane jako krok spychający wyrażanie wiary do sfery prywatnej – pisze publicysta.
Niedawny wywiad z ojcem Pawłem Kozackim OP w „Gazecie Wyborczej" może i nie powinien wzbudzać specjalnych emocji, jednak już reakcje podsycają emocje, zamiast prowadzić do rzeczowej polemiki. Z jednej strony środowisko „Frondy" z Tomaszem Terlikowskim na czele zachowało się niemal jak tabloid, przypisując prowincjałowi dominikanów słowa i intuicje, których nie był autorem. Z drugiej strony dydaktyczny apel Szymona Hołowni do odczytania tej wypowiedzi jako ewangelicznej troski o drugiego człowieka jest dyskusją o uczuciach zamiast o treści.
W wywiadzie ojciec Kozacki odnosił się do aktualnych kwestii duszpasterskich i społecznych, a ich skrótowość domaga się przynajmniej doprecyzowania, jeśli nie debaty. Pojawia się też poważna wątpliwość, czy dla wypowiedzi cum fundamento, a tak chciałbym traktować wywiad o. Kozackiego, można prowadzić rozmowę, wpisując się w formułę krótkiego wywiadu pozostawiającego czytelnika z niedomówieniami. Wywiadu udzielił wszak nie byle kto, bo prowincjał jednego z najbardziej znaczących w Kościele polskim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta