Ważne kto płaci za szkody
Wypłata odszkodowania do wysokości objętej franszyzą redukcyjną nie korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym.
Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 15 stycznia 2014 r. (I SA/Po 550/13).
Stan faktyczny
We wniosku o interpretację spółka z branży energetycznej wskazała, że w związku z charakterem prowadzonej działalności – mimo zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa oraz dozoru – nie może zapobiec występowaniu nieprzewidzianych zdarzeń. W konsekwencji jest zmuszona ponosić odpowiedzialność cywilną za szkody powstałe w związku z prowadzoną działalnością.
W celu zminimalizowania ryzyka finansowego związanego z możliwością wystąpienia szkód, firma zawiera umowy ubezpieczenia. Z opisu stanu faktycznego wynikało, że zgodnie z postanowieniami umowy ubezpieczenia, dla szkód rzeczowych oraz innych wskazanych wprost w umowie, została określona tzw. franszyza redukcyjna. Jest to ustalona kwotowo lub procentowo w umowie ubezpieczenia wartość, którą każdorazowo potrąca się z odszkodowania należnego każdemu poszkodowanemu z tytułu naprawienia szkody. W konsekwencji istnienia franszyzy redukcyjnej, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie z potrąceniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta