Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komornik dostanie kwotę netto

11 marca 2014 | Dobra Firma | Aneta Szwęch

Zobowiązana do wypłaty przypadającego wspólnikowi udziału w zysku jest spółka z o.o. I to właśnie ona musi obliczyć 
i potrącić od tej wartości zryczałtowany podatek dochodowy.

- Spółka z o.o., w której pracuję jako główna księgowa, otrzymała od komornika zawiadomienie o zajęciu dywidendy należnej jednemu ze wspólników (krajowej osobie fizycznej). Pomniejszyłam dywidendę o kwotę zryczałtowanego podatku dochodowego (19 proc.) i przelałam ją na rachunek bankowy podany przez komornika. Jednak komornik uważa, że spółka powinna mu przekazać wartość brutto dywidendy, tj. bez pomniejszania jej o podatek dochodowy. Czy postąpiłam prawidłowo, pomniejszając dywidendę przekazaną komornikowi o kwotę podatku od dywidendy? Czy spółka z o.o. występuje w tym przypadku w charakterze płatnika tego podatku? – pyta czytelniczka.

Wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma prawo do udziału w zysku, jaki wynika z rocznego sprawozdania finansowego i jest przeznaczony do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Stanowi o tym art. 191 § 1 kodeksu spółek handlowych. Zysk ten może więc zostać przeznaczony na wypłatę dywidendy dla uprawnionych wspólników spółki z o.o.

Przychód z kapitałów pieniężnych

Dywidenda...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9785

Wydanie: 9785

Spis treści
Zamów abonament