Odwołanie nie zawsze się opłaci
Przy ponownym rozpoznaniu sprawy organu pierwszej instancji nie dotyczy zakaz pogarszania sytuacji podatnika. Nowa decyzja może więc być niekorzystna wobec pierwotnego rozstrzygnięcia, które strona negowała.
Otrzymaliśmy decyzję urzędu skarbowego, od której się odwołaliśmy. Organ odwoławczy (izba skarbowa) zdecydował, że organ pierwszej instancji musi ponownie rozpoznać sprawę. Czy w takim przypadku obowiązuje zakaz reformationis in peius, czyli zakaz pogarszania sytuacji podatnika? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 234 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) organ odwoławczy (wyższej instancji) nie może wydać decyzji na niekorzyść strony, która się odwołuje od rozstrzygnięcia organu pierwszej instancji, chyba że zaskarżona decyzja rażąco narusza prawo lub interes publiczny.
Ustawodawca jednoznacznie wskazał, że chodzi w tym przypadku o zakaz dotyczący postępowania odwoławczego, a to oznacza, że zakaz ten wiąże organ odwoławczy, a nie rozpatrujący sprawę np. na skutek wniosku o wznowienie postępowania (wyrok WSA w Poznaniu z 18 grudnia 2013 r., III SA/Po 1199/13). Takim organem odwoławczym jest dyrektor Izby Skarbowej czy samorządowe kolegium odwoławcze.
Przykład
Decyzją z 14 lutego 2014 r. wójt gminy określił spółce wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2012 rok w kwocie 24 098 zł. W złożonym do samorządowego kolegium odwoławczego odwołaniu spółka wniosła o uchylenie zaskarżonej decyzji w całości oraz określenie zobowiązania
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta