Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przebić szklany sufit rozwoju Polski

27 marca 2014 | Publicystyka, Opinie | Jan Szomburg
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Fotorzepa
Włoski pociąg nazwano Pendolino czyli wahadełko  – wyposażony jest bowiem w specjalny mechanizm wychylny.  Ale polska wersja została go pozbawiona, bo nie mamy odpowiednich torów.
autor zdjęcia: Sławomir Mielnik
źródło: Fotorzepa
Włoski pociąg nazwano Pendolino czyli wahadełko – wyposażony jest bowiem w specjalny mechanizm wychylny. Ale polska wersja została go pozbawiona, bo nie mamy odpowiednich torów.

Pendolino jest świetną metaforą sytuacji naszego kraju. Kupiliśmy pociąg, którym można podróżować 
z wielką prędkością, ale w Polsce 
z tych prędkości nie będziemy 
mogli korzystać – pisze inicjator 
Kongresu Obywatelskiego.

W ostatnich 25 latach osiągnęliśmy bardzo dużo. Jednak dziś niepokoi nas pytanie, czy naprawdę potrafimy wyrwać się z syndromu kraju półperyferyjnego, wiecznego średniaka konkurującego przede wszystkim kosztami pracy i raczej naśladowczego niż dostarczającego nowych produktów, usług i technologii. Kraju, w którym znaczna część obywateli nie może znaleźć dla siebie przyszłości i emigruje.

Skok bez gwarancji

Szukamy więc odpowiedzi na pytanie: co jest szklanym sufitem naszego rozwoju i jak go przebić? Jako całe społeczeństwo pracujemy już bardzo dużo (więcej godzin w roku pracuje niewiele narodów na świecie) i w większości pilnie – jesteśmy dobrymi wykonawcami. Polskie fabryki w strukturach światowych koncernów uchodzą za najlepsze pod względem wydajności i jakości pracy. Poziom naszego oszczędzania – jako źródła finansowania inwestycji – nie jest wysoki, ale też nie bardzo jest z czego oszczędzać – mamy niskie płace, bo nimi właśnie konkurujemy.

Z kolei pułap racjonalnego zadłużenia za granicą już osiągnęliśmy, a być może nawet przekroczyliśmy. Mamy wprawdzie sporo inwestycji zagranicznych, ale te nie przynoszą wysokich płac i nie w pełni pozwalają na rozwój naszych kompetencji i talentów (ćwiczymy kompetencje wykonawcze – nawet jeśli są to kompetencje inżynierskie i wysokospecjalistyczne). Poza tym nie jest dobrze, jak jest ich za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9799

Wydanie: 9799

Spis treści

Media planet

Zamów abonament