Inteligentne specjalizacje i instrumenty zwrotne
Chociaż trudno odpowiedzieć na pytanie, czy specjalizacje mogą być inteligentne, to trzeba się pogodzić z tym pojęciem i zastanowić, jak wykorzystać strategie z nimi związane do rozwoju firmy.
Bezpowrotnie kończą się konkursy i rozdania kart z unijnymi pieniędzmi z tzw. perspektywy finansowej 2007–2013. Dotyczy to w równym stopniu zarówno programów realizowanych na szczeblu krajowym (np. „Innowacyjna gospodarka"), jak i tych wdrażanych w województwach (regionalne programy operacyjne). Co to oznacza? Tylko tyle, że trzeba myśleć o kolejnym okresie. Unijne wsparcie weszło w okres przejściowy, ale nie znaczy to, że znika. Należy przeczekać czas posuchy i wykorzystać go do przygotowania firmy na kolejne rozdanie. A tym samym należy przyswoić sobie pojęcia: inteligentnych specjalizacji i instrumentów zwrotnych. To zapewne one będą bowiem odmieniane przez wszystkie przypadki w latach 2014–2020.
Co to jest
„Strategia Europa 2020 (czytaj: dwadzieścia, dwadzieścia) – Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu" to dokument przyjęty przez Komisję Europejską w marcu 2010 r. To dzięki strategii rozwoju Europa ma się stać (już po raz kolejny) prężną i czołową gospodarką na świecie. W dokumencie zaproponowano trzy podstawowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta