Kiedy spółka nie musi zapłacić VAT z wystawionej faktury
Wytyczne Trybunału Sprawiedliwości UE pozwalają na uwolnienie się przedsiębiorcy od obowiązku zapłaty VAT, w sytuacji gdy danina wynikająca z dokumentu sprzedaży, będąca u kontrahenta podatkiem naliczonym, nie zostanie przez niego uwzględniona w rozliczeniu.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 lutego 2014 r. (I FSK 351/13).
Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej (dalej: dyrektor UKS) wydał decyzję, w której wskazał, że spółka wystawiła na rzecz kontrahenta oraz wprowadziła do obiegu prawnego fakturę VAT. Dyrektor UKS stwierdził, że spółka nie odprowadziła podatku należnego wykazanego w tej fakturze, ani też jej nie skorygowała. Nabywca wykazany w fakturze ujął natomiast fakturę w dokumentacji księgowej i rozliczył VAT w deklaracji. Dyrektor UKS stwierdził, powołując się na art. 108 ust. 1 ustawy o VAT, że należy nałożyć na spółkę obowiązek zapłaty podatku wykazanego w fakturze. Spółka nie zgodziła się z decyzją organu. Podkreśliła, że przepis ten mówi o wystawieniu faktury. Podniosła, że do powstania obowiązku zapłaty podatku nie wystarczy wystawienie jakiegokolwiek dokumentu, w którym wykaże się VAT. Wskazała, że w niniejszej sprawie spółka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta