Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolnienie lekarskie sposobem na niechęć do pracy

27 marca 2014 | Menedżer | Martyna Dziopak

Coraz częściej powodem absencji zdrowotnych są stres, spadek motywacji czy wypalenie zawodowe. Dla menedżera to wyzwanie. Najważniejsze jest indywidualne podejście, transparentny przekaz 
i profilaktyka.

Badania firmy PwC wykazały, że wskaźnik absencji chorobowej wynosi w Polsce ok. 5 proc. To nie najlepszy wynik w porównaniu z krajami Europy czy USA, gdzie plasuje się ona na poziomie ok. 3–4 proc. Według ZUS liczba zwolnień lekarskich wystawionych pracownikom w I półroczu 2013 r. wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem w 2012 r. aż o 9,9 proc. Podobnie, jeżeli chodzi o łączną liczbę dni niezdolności do pracy – w odniesieniu do I półrocza 2013 r. można zaobserwować jej wzrost o 5 proc. Jakie są konsekwencje rosnącego problemu absencji chorobowej w polskich przedsiębiorstwach?

Przede wszystkim wysoki poziom absencji to ogromne koszty, jakie ponosi zarówno pracodawca, jak i państwo. Według danych ZUS to wydatki liczone w miliardach złotych, które rosną nieprzerwanie od 2005 r. Co więcej, statystyki nie podają rzeczywistych strat, jakie ponosi dana firma.

Absencja po kosztach

– Do kosztów związanych z absencją należy doliczyć wydatki na wynagrodzenia za zastępstwa i nadgodziny realizowane przez pracowników, którzy muszą wykonać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9799

Wydanie: 9799

Spis treści

Media planet

Zamów abonament