Czy wiesz, co jest zakazane
Za niezgodne z prawem może zostać uznane nawet zobowiązanie się do sprzedaży towarów po cenach minimalnych i sztywnych ustalonych przez producenta danego produktu czy jego dystrybutora.
W praktyce przedsiębiorcy często zadają sobie pytanie, kiedy ich współpraca może zostać uznana za ograniczanie konkurencji? Odpowiedź mogą oni znaleźć w decyzjach prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W ubiegłym roku wydanych zostało 28 rozstrzygnięć w sprawie niedozwolonych porozumień. Dokładnie zostały w nich opisane praktyki uznane za niezgodne z prawem. Powinna to być lektura obowiązkowa dla wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą działać zgodnie z przepisami i nie narażać się na sankcję finansową, która może wynieść nawet do 10 proc. przychodu.
Nie tylko świadomie
„Taki zapis nosi znamiona zmowy handlowej i działanie na szkodę konsumenta / jest zabronione; proponuje ten zapis jakoś rozmyć lub usunąć" – to fragment (pisownia oryginalna) korespondencji mailowej pomiędzy uczestnikami zmowy cenowej. Pokazuje on, że w wielu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta