Podwójna pensja za pracę w majówkę
Od kwietnia niedziele i święta mogą być robocze w firmach, które świadczą e-usługi dla zagranicznych kontrahentów. To nie jest jednak bezkosztowa opcja. Jeśli pracownik nie odbierze w zamian innego dnia wolnego, trzeba mu wypłacić wynagrodzenie i 100-proc. dodatek.
Co do zasady w niedziele czy święta pracownicy powinni odpoczywać. Jednak pracodawca może wyznaczyć zadania w te dni ze względu na organizację pracy w firmie. Taką możliwość mają przedsiębiorstwa, w których praca wykonywana jest w ruchu ciągłym lub na zmiany, a także realizujące prace konieczne ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności – w tym w gastronomii czy zakładach hotelarskich (art. 15110 k.p.). Od trzech tygodni ten katalog jest szerszy.
Współpraca z zagranicą
Od 4 marca 2014 r. praca w niedziele i święta jest dozwolona również przy świadczeniu usług drogą elektroniczną na rzecz podmiotu zagranicznego, jeżeli dni będące w Polsce dniami wolnymi od pracy są u kontrahenta roboczymi. W takie dni mogą pracować osoby, które w celu realizacji usługi posługują się:
∑ środkami komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub
∑ urządzeniami telekomunikacyjnymi w rozumieniu przepisów prawa telekomunikacyjnego,
a efekt ich pracy odbierany jest poza Polską. Niedziele i święta mogą być robocze również dla osób, które zapewniają możliwość świadczenia tych usług.
Do tej pory art. 15110 k.p. nie przewidywał takiej możliwości. Pracodawcy, którzy przed zmianą przepisów zlecali podwładnym pracę w niedziele i święta mimo zakazu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta