Przy przesunięciu zegarów ubywa zadań
Wykonującym obowiązki w nocy z 29 na 30 marca nie należy się dodatek za godzinę nieprzepracowaną wskutek zmiany czasu. Ich aktywność potrwa bowiem 7, a nie 8 godzin.
Jakie wynagrodzenie przysługuje etatowcowi za godzinę nieprzepracowaną w wyniku zmiany czasu zimowego na letni? – pyta czytelniczka.
W nocy z soboty (29 marca) na niedzielę (30 marca) wprowadzony zostanie czas letni. Dzieje się to na podstawie § 1 ust. 1 pkt 3, ust. 2 rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016 (DzU z 2012 r., poz. 33). W związku z tym wskazówki zegara przesuniemy z 2 na 3. Przejście z czasu zimowego na letni powoduje, że pracujący nocą będą mieć o godzinę krótszą zmianę. Przepisy nie określają, w jaki sposób obliczyć wynagrodzenie w razie straty jednej godziny wskutek przesunięcia wskazówek. Wynagrodzenie przysługuje etatowcowi za pracę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta