Progi i bariery
Mimo optymistycznego raportu Komisji Europejskiej w Polsce w dalszym ciągu występują bariery w dostępie do pomocy prawnej, których coroczny wzrost liczby profesjonalnych prawników z pewnością nie usunie – pisze radca prawny.
Komisja Europejska ogłosiła „Tablice wyników wymiaru sprawiedliwości", które 15 marca w artykule „Polskie sądownictwo nie jest wcale najgorsze" przywołał red. Paweł Rochowicz. Zwróciłem uwagę na jedną z tabel, która prezentowała liczbę prawników na 100 tys. mieszkańców w krajach UE. Znalazł się tam podpis, który dosłownie cytuję: „w ostatnich latach za sprawą fali młodych adwokatów i radców prawnych poprawiła się dostępność pomocy prawnej w Polsce".
Tak mówi zwykła statystyka. Plasujemy się blisko podium, a na pewno – gdyby stosować klasyfikację olimpijską – na punktowanym miejscu. Ze 114 profesjonalnymi pełnomocnikami na 100 tys. mieszkańców Polska wyprzedza państwa skandynawskie, Francję, za nami plasują się Dania, Holandia i oczywiście większość – jeśli nie wszystkie – państw Europy Środkowo-Wschodniej. Wydaje się, że autorzy raportu mówią głośno: skończmy z retoryką o strukturalnej i cywilizacyjnej wręcz potrzebie otwierania dostępu do zawodów prawniczych. Tu jest już normalnie. Kto chce być radcą prawnym czy adwokatem, może nim zostać. Musi tylko zdać egzamin...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta