Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po rozstaniu bez wzajemnych zobowiązań

27 marca 2014 | Prawo i praktyka | Izabela Nowacka
Jak ustalić składki i podatek
źródło: Rzeczpospolita
Jak ustalić składki i podatek
źródło: materiały prasowe

Ostatni dzień etatowej współpracy to termin, kiedy szef musi się rozliczyć z pracownikiem. Licząc należne świadczenia, przyjmuje wynagrodzenie z kończącego się stosunku pracy.

  • Zatrudniamy 23 pracowników. Jeden z nich zostanie zwolniony z firmy z końcem marca br. Wtedy rozwiąże się jego umowa na czas nieokreślony, którą wypowiedział pracodawca. Zastosowano miesięczny okres wypowiedzenia. Do końca stycznia 2014 r. pracownik miał umowę na czas określony (trwała osiem miesięcy), a od 1 lutego podpisał angaż bezterminowy. Szef zdecydował się go wypowiedzieć z powodu pogorszenia sytuacji ekonomicznej firmy, która z dnia na dzień straciła głównego odbiorcę towarów. Z firmy musi odejść jeszcze pięć osób. Jak naliczyć tej osobie ekwiwalent za urlop za 2014 r. przy zatrudnieniu na czas określony i nieokreślony? Czy do obliczeń przyjąć też wynagrodzenia z poprzedniej umowy terminowej? Czy przysługuje jej wynagrodzenie na poszukiwanie pracy i odprawa za zwolnienie? Pensja pracownika składa się ze stawki godzinowej 10,50 zł oraz dodatku za niepalenie 100 zł i zmiennej miesięcznej premii wynoszącej od 5 do 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Za styczeń i luty premia wyniosła odpowiednio 10 i 15 proc. Wynagrodzenie i dodatek płacimy ostatniego dnia miesiąca, a premię piątego dnia za miesiąc poprzedni. Jak postąpić z premią wypłaconą w lutym za styczeń? Kiedy należy pracownikowi wypłacić wszystkie należności? – pyta czytelnik.

Pracownikowi, z którym ma zostać rozwiązania umowa o pracę, trzeba wypłacić  zarówno ostatnie wynagrodzenie, jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9799

Wydanie: 9799

Spis treści

Media planet

Zamów abonament