Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Scenariusz odwrotu od telepracy

27 marca 2014 | Menedżer | Agnieszka 
Gostkowska-Szmyt
 Magdalena Januszewska
Telepraca jest szczególnie atrakcyjna dla młodych rodziców i niepełnosprawnych
źródło: 123RF
Telepraca jest szczególnie atrakcyjna dla młodych rodziców i niepełnosprawnych
źródło: Rzeczpospolita

Kluczowe firmy z branży nowych technologii, z którymi tradycyjnie kojarzy się pracę na odległość, zaczynają odrzucać tę formę wykonywania zadań. Powodem są m.in. utrudniony nadzór i kontakt oraz mniejsza możliwość rozwoju.

Pierwszy krok w kierunku odwrotu uczyniła ponad rok temu Marissa Mayer, CEO Yahoo. Pracownicy otrzymali maila z informacją, że zmienia się podejście do telepracy, a firma, aby odzyskać swoją pozycję, potrzebuje wszystkich rąk na pokładzie oraz zaangażowania i współpracy, jakie są możliwe tylko wtedy, gdy pracuje się wspólnie. Wcześniej podobną decyzję podejmowały podmioty z branży finansowej, wśród nich choćby Bank of America. Jako argument również podał potrzebę wzmocnienia pracy zespołowej. W tym samym kierunku, choć z charakterystyczną dla niego delikatnością, zmierza Google.

Działania tych firm wywołały oburzenie w USA. Tradycyjnie telepraca jest w Stanach narzędziem do budowania zaangażowania pracowników, ograniczania czasochłonnych dojazdów do biura, ułatwiania pracy młodym rodzicom, a także ukłonem w stronę nieprzystosowanych do pracy w biurze technicznych geniuszy. Dziesiątki tysięcy pracowników korporacji nowych technologii w ramach polityki pracy z domu albo pracowało tylko tam, albo ograniczało pobyt w biurze do kilku dni w tygodniu.

Szacuje się, że blisko 2,5 proc. pracowników w Stanach Zjednoczonych uznaje dom za swoje podstawowe miejsce pracy (informacja podana za Telework Research Network). Jeden na czterech pracowników w USA pracował zalogowany z domu przez kilka godzin w tygodniu (wg Biura Informacji Statystycznych). Badanie Harris...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9799

Wydanie: 9799

Spis treści

Media planet

Zamów abonament