Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wątpliwe praktyki komorników

09 kwietnia 2014 | Rzecz o prawie | Robert Walczak
źródło: materiały prasowe

Robert Walczak

Z mojej praktyki wynika, że właściwie wszyscy komornicy sądowi wszczynający postępowanie egzekucyjne nakazują dłużnikom wyjawianie majątku, a nawet wzywają na swoiste przesłuchania do kancelarii komorniczej. Są to praktyki sprzeczne z obowiązującym prawem.

Dłużnik, przeciwko któremu ma się toczyć postępowanie egzekucyjne, dowiaduje się o jego wszczęciu zwykle z pierwszego pisma od komornika sądowego. W piśmie tym komornik informuje dłużnika o wszczęciu egzekucji, podaje wysokość zadłużenia, załącza też kopię tytułu egzekucyjnego. Zwykle nakazuje również dłużnikowi wyjawić cały swój majątek poprzez podanie np., jakie mienie ruchome posiada dłużnik, czy ma nieruchomości, wierzytelności, konta bankowe wraz z ich numerami itd. Co równie ciekawe, ostrzega, że za nieuzasadnioną odmowę podania tych informacji może ukarać grzywną w kwocie do 2000 zł. Co gorsza, spotkałem się z faktycznym nakładaniem takiej grzywny na dłużnika za odmowę podania żądanych informacji komornikowi.

Prowadzi to do paradoksalnej sytuacji, gdy postępowanie egzekucyjne,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9810

Wydanie: 9810

Spis treści
Zamów abonament