Samochód na raty rozliczamy według zasad z chwili zakupu
Wykorzystywane w firmie auto pomniejsza przychody od pierwszego pełnego miesiąca po przyjęciu go do używania. Faktyczne płatności rat nie są bez znaczenia.
Miniony kwartał był czasem żniw dla dilerów samochodowych. Okres, w którym można było odliczyć całą kwotę VAT naliczonego od zakupu samochodów z homologacją ciężarówki, zaowocował większymi zakupami dwuśladów.
Przedsiębiorcy, którzy wykorzystali obowiązujące przez pierwsze trzy miesiące tego roku przepisy i udało im się kupić oraz odebrać w tym czasie samochód, mogą odliczyć 100 proc. VAT z faktury zakupowej. Pozostali nieodliczoną kwotę rozliczają w czasie.
Podatek, o którego wysokość nie można pomniejszyć VAT należnego fiskusowi, zwiększa wartość początkową środka trwałego.
Wartość środków transportu, jeśli jest wyższa niż 3500 zł, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, może być rozliczana w kosztach przez odpisy amortyzacyjne. Przychód przedsiębiorcy nie jest więc pomniejszany o wysokość poszczególnych, rozłożonych w czasie płatności, tylko jego wartość zaliczana jest w czasie przez amortyzację. Podstawową stawką amortyzacji środków transportu jest 20 proc.
Przykład
Przedsiębiorca kupił na raty i przyjął do używania auto w lutym 2014 r. Cena nabycia, łącznie z wydatkami towarzyszącymi zawarciu transakcji, to 75 tys. zł.
75 tys. x 20 proc. = 15 tys. rocznie
15 tys. / 12
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta