Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Są roszczenia, których przedsiębiorca nie wyegzekwuje

09 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Aleksandra Mazgajska Bartosz Pawelczyk

PRAWO CYWILNE | Termin przedawnienia to dziesięć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz związanych z działalnością gospodarczą – trzy lata. Skuteczne powołanie się dłużnika na przedawnienie roszczenia skutkuje oddaleniem powództwa wierzyciela.

Przedawnienie jest jedną z instytucji prawa cywilnego, dla której upływ czasu stanowi niezwykle ważną okoliczność. Zagadnienie to zostało uregulowane w kodeksie cywilnym, zasadniczo w art. 117–125. Co trzeba podkreślić, przedawnieniu ulegają cywilnoprawne roszczenia o charakterze majątkowym (z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie – art. 117 § 1 k.c.). Taki charakter mają na przykład świadczenia pieniężne.

Co nie podlega

Można stwierdzić, że przedawnieniu nie podlegają roszczenia niemające charakteru cywilnoprawnego, np. roszczenia administracyjnoprawne, roszczenia niemajątkowe wynikające z naruszenia dóbr osobistych (art. 24 § 1 i 2 k.c.) czy też uprawnienia kształtujące (art. 395 k.c.).

Istota przedawnienia polega na tym, że po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia (art. 117 § 2...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9810

Wydanie: 9810

Spis treści
Zamów abonament