Konsorcja na bakier z prawem konkurencji
Urząd może zarzucić naruszenie prawa konkurencji konsorcjum zawartemu tylko po to, by uczestniczyć w przetargu publicznym – ostrzega prawnik.
Uczestnicy konsorcjów startujących w przetargach publicznych często nie zdają sobie sprawy z ryzyka naruszenia ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz z potencjalnych poważnych konsekwencji. Tymczasem dotychczasowe stanowisko UOKiK naraża na ryzyko każdą firmę działającą w ramach każdego konsorcjum.
Na czym polega problem
Wielu przedsiębiorców jest przekonanych, że skoro konsorcjum jest prawnie dopuszczalną formą uczestnictwa w przetargach publicznych (art. 23 ustawy – Prawo zamówień publicznych), to zawarcie konsorcjum nie powinno stanowić naruszenia prawa konkurencji. Nic bardziej mylnego. Stanowisko UOKiK jest takie: zawarcie konsorcjum, jakkolwiek prawnie dopuszczalne, nie zwalnia uczestniczących w nim przedsiębiorców od odpowiedzialności za ewentualne naruszenie prawa konkurencji.
UOKiK przyjmuje, iż zawarcie konsorcjum będzie naruszeniem prawa konkurencji, jeśli jego uczestnicy byliby w stanie samodzielnie złożyć ofertę z realną szansą na wygranie przetargu. Jeśli bowiem mogliby konkurować ze sobą, a nie robią tego ze względu na zawiązane przez siebie konsorcjum, doszło do wyeliminowania konkurencji między nimi – ze szkodą dla zamawiającego. W uproszczeniu – konsorcjum jest zgodne z prawem konkurencji, jeśli jego uczestnicy w ogóle nie wzięliby udziału w przetargu, gdyby nie zostało zawiązane.
Oczywiście, nawet gdyby jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta