Spóźniona wypłata zwalnia z zakazu konkurencji
Pracownik powinien otrzymywać odszkodowanie z tytułu umowy lojalnościowej obowiązującej go po ustaniu zatrudnienia w terminach w niej wskazanych, a jeżeli strony go nie ustaliły – w okresach miesięcznych. Przyjmuje się wtedy, że właściwy jest termin, w jakim wcześniej otrzymywał pensję. Nawet jednodniowe opóźnienie zwalnia go z zakazu konkurencji od pierwszego dnia po upływie terminu na wypłatę raty.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 27 lutego 2013 r. (II PK 176/12).
Stan faktyczny
Strony łączyła umowa o zakazie konkurencji zawarta na pięć lat po ustaniu zatrudnienia. Przewidywała zapłatę kary umownej w przypadku jego złamania. Ponadto pracownik zrzekł się w niej odszkodowania z tytułu nieprowadzenia działalności konkurencyjnej. Umowa o pracę rozwiązała się 30 kwietnia 2009 r. Ponieważ do 10 czerwca 2009 r. pracownik nie otrzymał odszkodowania, wezwał byłego pracodawcę do zwrotu weksla zabezpieczającego zapłatę kary umownej. Ten odmówił i podjął próby spóźnionych wypłat odszkodowania. A gdy były podwładny podjął działalność konkurencyjną, wystąpił do sądu o zapłatę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta