Ważna jest chwila wymagalności
POSTĘPOWANIE. Terminy przedawnienia roszczeń nie mogą być skracane ani przedłużane przez czynność prawną.
W omawianym kontekście uwagę należy zwrócić także na kwestię długości terminów przedawnienia. Ustawodawca w art. 118 k.c. wskazuje, że jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi dziesięć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Komentowany przepis określa w pierwszej kolejności ogólny termin przedawnienia roszczeń majątkowych, który wynosi dziesięć lat i jest liczony od chwili wymagalności roszczenia. W przypadku świadczeń okresowych dłużnik jest zobowiązany spełniać świadczenia na rzecz uprawnionego – wierzyciela w regularnych (periodycznych) odstępach czasu.
Czynsze i renty
Świadczeniami okresowymi są wobec tego m.in. czynsz najmu bądź dzierżawy czy renta, a roszczeniami o te świadczenia okresowe będą roszczenia o zapłatę czynszu czy renty. Trzeba wskazać, że nie jest świadczeniem okresowym świadczenie jednorazowe, które zostanie rozłożone na części w postaci rat. Trzyletni termin przedawnienia ma zastosowanie również do roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, choć nie do każdego roszczenia podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą będzie się on odnosił. Chodzi tylko o takie roszczenia, które powstały w wyniku czynności prawnych podjętych w ramach działalności gospodarczej danego przedsiębiorcy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta