Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nielegalna zmiana odniesie skutek, jeśli nie podważy jej sąd

09 kwietnia 2014 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

ANGAŻE | W mniejszych firmach umowy na czas nieokreślony często przekształca się w terminowe w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Choć jest to niezgodne z przepisami, brak sprzeciwu pracownika przesądza o modyfikacji.

Niekiedy pracodawca chce zmienić rodzaj umowy o pracę łączącej go z etatowcem. Uznaje bowiem, że korzystniej byłoby zatrudniać go na umowie terminowej lub na czas wykonywania określonej pracy zamiast dotychczasowego angażu na czas nieokreślony. Taką zmianę najlepiej przeprowadzić w drodze porozumienia stron. W ten sposób uniknie się sporów sądowych.

Zmiana rodzaju umowy o pracę za porozumieniem wymaga zgodnego oświadczenia woli stron. Na taką modyfikację musi się więc zdecydować zarówno pracodawca, jak i pracownik.

Jasne warunki

W porozumieniu należy wskazać, jakie warunki zatrudnienia się zmienią, oraz określić, że strony zgodnie wyrażają chęć ich dokonania.

Celowe jest też podanie daty, od której nowe zasady mają obowiązywać. Można np. określić,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9810

Wydanie: 9810

Spis treści
Zamów abonament