Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki podatek należy zapłacić przy sprzedaży lokalu

09 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Marek Piotrowski

VAT | Przedsiębiorca, który chce sprzedać posiadany w ramach działalności gospodarczej obiekt, musi rozstrzygnąć, jaką zastosować do tej transakcji stawkę daniny i czy są spełnione warunki umożliwiające mu skorzystanie ze zwolnienia.

Podatnik decydujący się na sprzedaż musi określić podstawę opodatkowania oraz ustalić obowiązek ewentualnej korekty podatku naliczonego w przypadku dostawy budynku lub lokalu, dla której przy tej sprzedaży zastosowano zwolnienie.

Na preferencyjnych zasadach

Zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a ustawy o VAT podstawowa stawka podatku w latach 2011–2016 wynosi 23 proc., jeżeli w konkretnej sytuacji regulacje odrębne nie przewidują stawki obniżonej bądź zwolnienia od podatku. Stawka obniżona, przewidziana w art. 41 ust. 2, wynosi w tym okresie 8 proc. Analizując kwestię właściwej stawki VAT, która powinna być zastosowana przy sprzedaży budynków lub lokali, należy wskazać na sytuację szczególną, tzn. sprzedaż budynku lub lokalu zaliczanego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Dla tego typu dostawy zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT przewidziana bowiem została 8-proc. stawka, przy czym dla jej stosowania konieczne jest spełnienie kilku warunków.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym uznaje się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach mieszkalnych sklasyfikowanych według PKOB w dziale 12, a także budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania wraz z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9810

Wydanie: 9810

Spis treści
Zamów abonament