W jaki sposób można zaskarżyć decyzję fiskusa
PROCEDURY | Przedsiębiorca nie musi zgodzić się z rozstrzygnięciem organu podatkowego. Ma prawo wnieść skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Ale dopiero po wyczerpaniu środków przewidzianych przez przepisy.
Prawo podatkowe jest taką dziedziną prawa, w której ciągle wprowadzane są zmiany. Zmiany te niejednokrotnie budzą wiele wątpliwości interpretacyjnych. Między podatnikami a organami podatkowymi dochodzi więc często do sporów, które kończą się w sądzie. Od decyzji organu pierwszej instancji podatnik może bowiem złożyć odwołanie do organu wyższej instancji, a rozstrzygnięcie organu odwoławczego może zaskarżyć do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Ważne jest, aby podatnik prawidłowo sporządził skargę do sądu administracyjnego. Trudność w prawidłowym sformułowaniu skargi wynika przede wszystkim z niedoświadczenia podatników w tym względzie.
Czego dotyczy kontrola
Podstawą prawną postępowania sądowoadministracyjnego jest ustawa z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: ppsa), regulująca postępowanie sądowe w sprawach z zakresu kontroli działalności administracji publicznej oraz w innych sprawach, do których jego przepisy stosuje się z mocy ustaw szczególnych (sprawy sądowoadministracyjne). Do rozpoznawania spraw sądowoadministracyjnych powołane są właśnie sądy administracyjne, które sprawują kontrolę działalności administracji publicznej.
Kontrola tej działalności obejmuje orzekanie w sprawach skarg na:
1) decyzje administracyjne,
2) postanowienia wydane w postępowaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta