Jakich formalności trzeba dopełnić, prowadząc przewóz na potrzeby własne
Procedury | Przedsiębiorca, który nie prowadzi firmy transportowej i chce wykonywać przewozy drogowe tylko na własne potrzeby, pomocniczo w stosunku do swojej działalności podstawowej, musi uzyskać specjalne zaświadczenie.
Anna Puszkarska radca prawny
Zasady podejmowania i wykonywania niezarobkowego przewozu drogowego (przewozu na potrzeby własne) są określone w ustawie z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (dalej: u.t.d.).
Krok 1.
Ustal, czy przejazdy podlegają ustawie o transporcie drogowym
Przy przewozie na potrzeby własne osób przepisów tej ustawy nie stosuje się w razie wykonywania go pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą. Natomiast przy niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy przepisów u.t.d. nie stosuje się, jeżeli przewóz jest wykonywany pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (art. 3 ust. 1 u.t.d.).
Przewóz rzeczy pojazdem lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym obliguje przedsiębiorcę do uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego (art. 5 u.t.d.) albo zaświadczenia potwierdzającego zgłoszenie prowadzenia przewozów drogowych jako działalności pomocniczej w stosunku do jego podstawowej działalności (art. 33 u.t.d.).
Przykład:
500 złotych tyle wynosi opłata za wydanie zaświadczenia na krajowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta