Jak wyznaczać biegłego rewidenta
Każdemu wspólnikowi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przysługuje uprawnienie do dokonywania jej indywidualnej kontroli.
Może być ono uzupełnione uprawnieniem do zgłoszenia sądowi rejestrowemu (tj. sądowi rejonowemu – sądowi gospodarczemu właściwemu ze względu na siedzibę sp. z o.o.) żądania wyznaczenia podmiotu mającego legitymację do badania sprawozdań finansowych w celu oceny rachunkowości oraz działalności spółki. Podmiotem tym jest biegły rewident.
Wniosek musi być od udziałowca/ów reprezentującego/cych minimum 10 proc. kapitału zakładowego >patrz przykład 1. Sąd nie może wyznaczyć takiego podmiotu z urzędu. Z wnioskiem nie mogą wystąpić wierzyciele spółki >patrz przykład 2.
Omawiane uprawnienie przysługuje udziałowcom także wówczas, gdy wyłączone jest prawo indywidualnej kontroli i jest ono niezależne od tego, czy ustanowiono radę nadzorczą albo/i komisję rewizyjną. Przed wydaniem postanowienia sąd wzywa zarząd do złożenia oświadczenia. Jeżeli będzie ono zawierało wystarczające uzasadnienie zaniechania wyznaczenia takiego podmiotu, nie zostanie on wskazany. Wniosek wspólnika/ów nie jest wiążący >patrz przykład 3. Postępowanie toczy się w trybie nieprocesowym, a od wniosku uiszcza się opłatę stałą w kwocie 300 zł >patrz wzór wniosku.
Przykład 1.Pani Leonia jako udziałowiec reprezentuje 8 proc. kapitału zakładowego ABC sp. z o.o. Zamierza ona wystąpić do sądu o wyznaczenie biegłego rewidenta w celu zbadania rachunkowości oraz
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta