Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dostęp do zawodów prawem obywatela

11 kwietnia 2014 | Publicystyka, Opinie | Marek Biernacki
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita

Za mniej więcej rok poznamy kolejne rezultaty wpływu deregulacji 
na rynek pracy. Dziś realizuje ona priorytety strategiczne, 
uwalnia rynek usług, zmienia systemowo działalność administracji, wpływa na funkcjonowanie Unii Europejskiej 
– pisze minister sprawiedliwości.

Deregulacja jest jednym z priorytetów rządu w tej kadencji. Stała się również jednym z działań priorytetowych Ministerstwa Sprawiedliwości – działaniem bardzo medialnym i ważnym dla funkcjonowania rynku w Polsce. Deregulacja, w tym ta dotycząca dostępu do zawodów, znalazła swoje miejsce w dokumencie programowym dla działu sprawiedliwość „Strategii modernizacji przestrzeni sprawiedliwości w Polsce na lata 2014–2020". W dokumencie tym deregulacja ma realizować postulat praw obywatela – jego prawa do przejrzystych regulacji, nakładających ograniczenia tylko tam, gdzie jest to uzasadnione z ekonomicznego lub społecznego punktu widzenia. Dlatego tak ważne jest za to systemowe podejście do prawa. Służą temu dwie drogi – nowe regulacje opierane na szczegółowej analizie oceny skutków, a jednocześnie stare przepisy poddawane systemowym zmianom. W przypadku deregulacji zawodów takie zmiany dotyczą dostępu do zawodów regulowanych.

Niezbędny upływ czasu

Pierwszy kwartał 2014 r. obfitował w ważne wydarzenia związane z procesem deregulacji. Od początku roku obowiązuje już całość przepisów i ustawy obejmującej 51 zawodów (m.in. notariusza, geodety, pośrednika i zarządcy nieruchomości, przewodnika miejskiego czy trenera). Sejm RP 4 kwietnia br. uchwalił w III czytaniu projekt II transzy deregulacji, która z kolei ułatwia dostęp do 91 kolejnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9812

Wydanie: 9812

Spis treści
Zamów abonament