A może by tak wspólnie z sąsiadami
FUNDUSZ SOŁECKI | Sołectwa mogą się już zastanawiać, na jakie cele wykorzystać przyszłoroczne pieniądze. Po raz pierwszy mają możliwość zaplanować inwestycje, które będą realizowane wspólnie z mieszkańcami sąsiednich wsi.
MICHAŁ CYRANKIEWICZ
Fundusz sołecki to zagwarantowane w budżecie gminy pieniądze dla sołectw na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców. O wyodrębnieniu funduszu w budżecie decyduje rada gminy, podejmując stosowną uchwałę. Natomiast podstawę prawną funkcjonowania funduszu sołeckiego zawierają przepisy ustawy z 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim (DzU z 2014 r., poz. 301), która weszła w życie 20 marca tego roku, zastępując przepisy ustawy – o tym samym tytule – z 20 lutego 2009 r. (DzU z 2009 r. nr 52, poz. 420 ze zm.).
Kto wydaje środki
Ponieważ fundusz jest częścią budżetu gminy, to dysponuje nim wójt, zakupując wskazane przez sołectwo towary lub usługi. Oznacza to, że wszelkie zamówienia publiczne związane z realizacją zadania finansowanego z funduszu sołeckiego są organizowane przez urząd gminy, a nie przez sołtysa. Natomiast to, w którym miesiącu nastąpi uruchomienie środków, zależy od aktywności mieszkańców sołectwa, rady sołeckiej i sołtysa. To ważne, bo środki funduszu sołeckiego powinny być wydane do końca roku budżetowego.
Natomiast decyzje o wyodrębnieniu funduszu oraz o jego przeznaczeniu zapadają w roku poprzedzającym rok budżetowy. Oznacza to,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta