Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Leasingowaną maszynę spółka może udostępnić kontrahentowi

11 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Joanna Litwińska
Leasing operacyjny i finansowy  – jak obie strony go rozliczają
źródło: Rzeczpospolita
Leasing operacyjny i finansowy – jak obie strony go rozliczają

UPRAWNIENIA | Jeżeli podatnik przekazuje leasingowane urządzenie innemu podmiotowi do wykorzystania, to nadal ma prawo do zaliczania ponoszonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Ale tylko gdy spełnione są warunki z ustawy o CIT.

- Spółka potrzebuje w prowadzonej działalności gospodarczej wyspecjalizowanych urządzeń, które pozyskuje na podstawie umowy leasingu. Leasingowane urządzenia są przez spółkę użyczane kontrahentom. Wynika to z właściwości wytwarzanych przez nią produktów. Zgodnie z zawartą przez spółkę umową leasingu ma ona prawo do przekazania leasingowanego urządzenia do korzystania przez podmioty trzecie. Jakie są skutki takiego udostępnienia w podatku dochodowym? Czy mimo takiego udostępnienia spółka będzie mogła rozliczać raty leasingowe i odpisy amortyzacyjne w kosztach? – pyta czytelniczka.

Kwestię rozliczania płaconych przez leasingobiorcę rat leasingowych reguluje ustawa o CIT. Ustawa wyróżnia leasing operacyjny i finansowy. Odnośnie do leasingu operacyjnego w art. 17b ust. 1 ustawy wskazano, że w przypadku gdy umowa leasingu spełnia określone w tym artykule warunki, to opłaty ustalone w umowie leasingu są kosztem uzyskania przychodu korzystającego. Natomiast w przypadku leasingu finansowego, gdy umowa leasingu spełnia przesłanki wskazane w art. 17f ust. 1 ustawy, opłaty ustalone w tej umowie nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów korzystającego w części będącej spłatą wartości początkowej środków trwałych. Oznacza to, że w przypadku leasingu finansowego rata leasingowa w części kapitałowej nie może być kosztem uzyskania przychodu leasingobiorcy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9812

Wydanie: 9812

Spis treści
Zamów abonament