Leasingowaną maszynę spółka może udostępnić kontrahentowi
UPRAWNIENIA | Jeżeli podatnik przekazuje leasingowane urządzenie innemu podmiotowi do wykorzystania, to nadal ma prawo do zaliczania ponoszonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Ale tylko gdy spełnione są warunki z ustawy o CIT.
- Spółka potrzebuje w prowadzonej działalności gospodarczej wyspecjalizowanych urządzeń, które pozyskuje na podstawie umowy leasingu. Leasingowane urządzenia są przez spółkę użyczane kontrahentom. Wynika to z właściwości wytwarzanych przez nią produktów. Zgodnie z zawartą przez spółkę umową leasingu ma ona prawo do przekazania leasingowanego urządzenia do korzystania przez podmioty trzecie. Jakie są skutki takiego udostępnienia w podatku dochodowym? Czy mimo takiego udostępnienia spółka będzie mogła rozliczać raty leasingowe i odpisy amortyzacyjne w kosztach? – pyta czytelniczka.
Kwestię rozliczania płaconych przez leasingobiorcę rat leasingowych reguluje ustawa o CIT. Ustawa wyróżnia leasing operacyjny i finansowy. Odnośnie do leasingu operacyjnego w art. 17b ust. 1 ustawy wskazano, że w przypadku gdy umowa leasingu spełnia określone w tym artykule warunki, to opłaty ustalone w umowie leasingu są kosztem uzyskania przychodu korzystającego. Natomiast w przypadku leasingu finansowego, gdy umowa leasingu spełnia przesłanki wskazane w art. 17f ust. 1 ustawy, opłaty ustalone w tej umowie nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów korzystającego w części będącej spłatą wartości początkowej środków trwałych. Oznacza to, że w przypadku leasingu finansowego rata leasingowa w części kapitałowej nie może być kosztem uzyskania przychodu leasingobiorcy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta