Rekompensata za rozwiązanie umowy przedwstępnej bez VAT
ZASADY. Wypłata odszkodowania stanowiącego równowartość strat poniesionych przez spółkę w związku z niewywiązaniem się kontrahentów z zawartych zobowiązań, nie jest czynnością opodatkowaną w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.
Tak uznała Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 5 lutego 2014 r. (ILPP2/ 443-1045/12/13-S/AK).
W złożonym wniosku spółka wskazała, że w ramach prowadzonej przez siebie działalności zawarła ze swoimi wspólnikami umowy deweloperskie dotyczące sprzedaży apartamentów. Umowy te zostały następnie przez tych wspólników zerwane. Postanowienia zawarte w umowach dawały spółce możliwość dochodzenia zapłaty kar umownych oraz żądania wypłaty odszkodowania uzupełniającego do wysokości rzeczywiście poniesionej przez nią szkody.
W wyniku zerwania umów, spółka była zmuszona do sprzedaży ww. nieruchomości na rzecz podmiotu trzeciego za kwotę o 10–20 proc. niższą w stosunku do ceny sprzedaży wskazanej w umowach deweloperskich zawartych ze wspólnikami. W efekcie zawartej ugody, wspólnicy uiścili na rzecz spółki rekompensatę w wysokości będącej różnicą pomiędzy rzeczywistą ceną sprzedaży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta