Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Statek kosmiczny z położną

11 kwietnia 2014 | Nauka | Krzysztof Kowalski
Na razie astronautom nie grożą problemy społeczne, w kosmosie przebywają zbyt krótko
źródło: NASA
Na razie astronautom nie grożą problemy społeczne, w kosmosie przebywają zbyt krótko

Antropologia | Ile osób jest niezbędnych, aby w zdrowiu dotrzeć do innego układu planetarnego? Naukowcy już to obliczyli - pisze Krzysztof Kowalski.

Krzysztof Kowalski

Uczeni już od kilku dekad rozważają w poważnym tonie możliwość osiedlania się na planetach poza Układem Słonecznym. Rozważania te opierają się na twierdzeniu mającym naukowe podstawy, które brzmi: w dłuższej perspektywie Ziemia nie jest pewnym miejscem dla osadnictwa, nie zapewni ludzkości bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego, dlatego nadejdzie dzień, w którym trzeba będzie zmienić dom.

Jednak te naukowe rozważania napotykają barierę, na razie nie do przezwyciężenia – wszystkie dotychczas zgromadzone naukowe dane wskazują, że odległości między układami planetarnymi wokół gwiazd są tak duże, że uniemożliwiają podróże żywym istotom. Dystans dzielący Układ Słoneczny od najbliższej gwiazdy Proxima Centauri (dotychczas nie potwierdzono istnienia wokół niej planet) wynosi 4,2 roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9812

Wydanie: 9812

Spis treści
Zamów abonament