Długi czas trwania terminowej umowy musi być uzasadniony
POSTĘPOWANIE. Jeśli pracodawca bez uzasadnienia podpisze długoletni angaż, skorzystanie z wprowadzonej klauzuli o możliwości jego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem może się okazać bezprawne.
Pracodawcy często uważają, że umieszczenie w umowie zawartej na czas określony klauzuli o możliwości jej rozwiązania z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia (art. 33 k.p.) pozwoli szybko zakończyć niesatysfakcjonującą współpracę. Tym bardziej że kodeks pracy nie wskazuje maksymalnego okresu, na jaki można nawiązać terminowy kontrakt. Oczywiste jest jedynie to, że kolejny taki angaż przekształca się w bezterminowy, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę określaną potocznie jako śmieciową na następujące po sobie okresy, a przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej nie przekroczyła jednego miesiąca (art. 251 § 1 k.p.; autorka pomija wyjątki określone w art. 251 § 3 k.p.).
Przed końcem angażu
Nie zawsze jednak szybkie rozwiązanie umowy, mimo takiego w niej zapisu, będzie legalne. Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy umowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta