Kto sporządzi odpis dokumentu
PROCEDURA | Przedsiębiorca przed dokonaniem czynności notarialnej z zastępcą notarialnym, dbając o swój interes, powinien zażądać od niego okazania upoważnienia.
Nieraz w obrocie gospodarczym przedsiębiorcy przychodzi dokonać czynności prawnej w formie notarialnej. Notariusz zapewnia pewność obrotu. Niektóre czynności prawne wręcz muszą, dla swej ważności, być dokonane przed notariuszem. Kompetencje do dokonywania czynności notarialnych łączone są przede wszystkim właśnie z osobą notariusza. Ustawodawca przewiduje jednak przypadki, w których do dokonania czynności notarialnej nie dochodzi za pośrednictwem notariusza, ale innego podmiotu. Zagadnienie to zaktualizowało się w związku z wejściem w życie ustawy deregulacyjnej, która w największym stopniu dotknęła właśnie notariatu. Istotne w tym kontekście jest poszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do dokonania czynności notarialnej.
Jak to jest w obrocie gospodarczym
Co do zasady, czynności notarialnej może dokonać wyłącznie notariusz. Użycie formy notarialnej może wynikać z obowiązku nałożonego przez przepis prawa (np. sprzedaż nieruchomości) albo woli przedsiębiorców, którzy w ten sposób zabezpieczają swój interes prawny. Akty sporządzane przez notariusza mają charakter dokumentów urzędowych, co nadaje im m.in. szczególną moc dowodową na gruncie procesu cywilnego. Do czynności notarialnych należy m.in. sporządzanie aktów notarialnych, aktów poświadczenia dziedziczenia, innych poświadczeń (np. poświadczenie własnoręczności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta