Własne kadry czy biuro rachunkowe
ROZLICZENIA | W małej firmie często opłaca się powierzyć prowadzenie spraw kadrowo-płacowych na zewnątrz. Wykonawca odpowiada za błędy według reguł cywilnych, ostrzejszych od tych z kodeksu pracy.
Ewa Drzewiecka
Mnogość przepisów dotyczących prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, podatków, rachunkowości itd. powoduje, że pozyskanie jednego pracownika, który posiadałby wiedzę z całego tego zakresu, jest bardzo trudne. Wyjściem z sytuacji może być wtedy zlecenie spraw biuru rachunkowemu.
Wariant 1. Fachowiec na etacie
Niewątpliwie codzienna obecność w firmie specjalisty zajmującego się sprawami personalnymi i rozliczeniami (podatkowymi i składkowymi) jest korzystna. Zna zakład, jest dyspozycyjny i może na bieżąco reagować na problemy. Jeśli jednak taka osoba realizuje zadania w godzinach wskazanych przez przedsiębiorcę i w wyznaczonym przez niego miejscu, konieczne jest zawarcie z nią umowy o pracę.
Zatrudniony pracownik kadrowo-księgowy ma takie same prawa i obowiązki jak inni pracownicy. Zatem odpowiada jedynie za sumienne i staranne wykonywanie pracy, a nie za jej końcowy efekt. Jeśli więc popełni błąd, może się w ten sposób bronić.
Odpowiedzialność etatowca kształtuje się na zasadach przewidzianych w kodeksie pracy. Oznacza to, że jeśli wskutek jego błędu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta