Nieuczciwym przedsiębiorcom ubiegającym się o kredyt grożą surowe kary
PRAWO KARNE | Prezesi firm powinni pamiętać o tym, że gdy zechcą wesprzeć spółkę pieniędzmi z banku, muszą zadbać o rzetelność przedkładanych dokumentów. Za każdą nieuczciwość w tym zakresie nawet na pięć lat mogą trafić do więzienia.
Arkadiusz Jaraszek
Wielu przedsiębiorców i właścicieli firm każdego roku stara się o uzyskanie kredytu, pożyczki czy zdobycie zamówienia publicznego. W tym celu muszą przedstawić wiele dokumentów, w tym m.in. potwierdzających prowadzenie biznesu czy kondycję finansową firmy. Przedsiębiorcy i inne osoby działające w ich imieniu często nie mają świadomości, że przedstawienie dokumentów, które nawet w niewielkim stopniu są niezgodne z rzeczywistością, może narazić ich na surową odpowiedzialność karną za tzw. przestępstwo oszustwa kredytowego. Sytuacje takie wcale nie należą do rzadkości. Tylko w pierwszym kwartale tego roku podjęto 2088 prób wyłudzeń pożyczek i innych wsparć finansowych na łączną kwotę prawie 135 mln zł. W całym ubiegłym roku odnotowano ponad 6,5 tys. takich prób na łączną kwotę prawie 442 mln zł >patrz ramka.
Ważny jest cel działania sprawcy
Zgodnie z art. 297 § 1 kodeksu karnego, kto w celu uzyskania różnego rodzaju wsparcia finansowego, np. kredytu, pożyczki pieniężnej, poręczenia, gwarancji, dotacji czy subwencji, instrumentu finansowego albo zamówienia publicznego przedkłada podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument lub też nierzetelne, pisemne oświadczenie dotyczącego okoliczności mającej istotne znaczenie dla uzyskania wsparcia finansowego, instrumentu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta