Homeopatia – pacjent, lekarz, system
Debata w „Rz" | Homeopatia w rękach wykwalifikowanych lekarzy jest – jak podkreślało wielu dyskutantów – bardzo pomocna, szczególnie w leczeniu alergii, reumatyzmu, zaburzeń emocjonalnych i infekcji wieku dziecięcego. Stosuje się ją zgodnie z unijnym prawem farmaceutycznym i polskimi przepisami. Lekarze powinni znać wszystkie zarejestrowane w Polsce i Europie terapie, a pacjent ma prawo wyboru metody leczenia. Przeciwko tej metodzie wystąpiła jednak Naczelna Rada Lekarska.
Punktem wyjścia rozmowy na temat homeopatii stało się utworzenie na Śląskim Uniwersytecie Medycznym (SUM) studiów podyplomowych w dziedzinie homeopatii. Ostro zaprotestowała przeciw temu Naczelna Rada Lekarska (NRL). Pozostali uczestnicy debaty dzielili się doświadczeniami w stosowaniu leków homeopatycznych z dobrym rezultatem. Na ostrą krytykę prezesa NRL, dr. Macieja Hamankiewicza, odpowiedziała prof. Krystyna Olczyk prorektor ds. szkolenia podyplomowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
288 randomizowanych badań potwierdza skuteczność leków homeopatycznych
– Skoro misją uczelni jest szeroko pojęta edukacja, postanowiliśmy otworzyć ten kierunek studiów podyplomowych, by słuchacze kształcili się w Polsce zamiast za granicą. Zainteresowanie studiami zgłosili przede wszystkim lekarze. Było tak wielu chętnych, że musieliśmy zwiększyć liczbę przyjęć – mówiła prof. Krystyna Olczyk. Jej zdaniem zarówno lekarz, jak i farmaceuta powinni znać ofertę leków homeopatycznych, żeby wiedzieć: w przypadku pierwszego – co przepisać choremu, a w przypadku drugiego – co mu wydać w aptece.
Specjaliści podkreślali, że ponad 60 proc. leków homeopatycznych jest wydawanych na receptę. – Wiedza, o której mówimy i którą przekazuje wiele uczelni na całym świecie jest więc istotnym elementem wykształcenia zarówno lekarzy jak i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta